Ekonomi

Nijerya’da Benzin Sübvansiyonu Nedeniyle Grev Başladı

Nijerya İşçi Konfederasyonu (NLC), ülkede akaryakıt sübvansiyonlarının kaldırılmasının ardından artan hayat pahalılığı nedeniyle 2 günlük “uyarı grevine” çıktı.

NLC Lideri Joe Ajaero, yaptığı yazılı açıklamada, NLC’nin yüksek hayat pahalılığına karşı ülke genelinde planladığı grevin bugün itibarıyla başladığını belirtti.

Grev kapsamında herhangi bir miting veya protesto yapılmayacağını belirten Ajaero, “Bu kesinlikle bir ‘evde otur’ grevidir. Çalışanlar, herhangi bir tarafın göreve gelmesi için tehdit, korkutma ve zorlamaya güvenmemelidir. NLC’nin talimatları.” dedi.

İşçi sendikaları, ülkede akaryakıt sübvansiyonunun kaldırılmasının ardından ortaya çıkan yüksek hayat pahalılığına karşı bugün ve yarın için planladıkları greve ilişkin dün hükümetle yaptıkları toplantıdan olumlu sonuç alamadı.

Çalışma ve İstihdam Bakanı Simon Lalong, ülkede artan yaşam maliyeti nedeniyle işçi sendikalarını planlanan iki günlük “uyarı grevini” iptal etmeye davet etmişti.

Cumhurbaşkanı Bola Ahmed Tinubu’nun 29 Mayıs’ta petrol ürünlerine uygulanan sübvansiyonu kaldıracağını açıklamasının ardından ülkede akaryakıt fiyatları arttı.

Akaryakıtın litre fiyatı 185 nairadan (0,24 dolar) 620 nairaya (0,82 dolar) yükselirken, elektrik fiyatlarının etkisiyle enflasyon da yükselmeye başladı.

Ülkede sübvansiyonların kaldırılmasıyla birlikte yıllık enflasyon Temmuz ayında yüzde 24,08’e yükselerek Eylül 2005’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

haber-erbaa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu