Haber

Avustralya Federal Parlamentosu, Robodebt borç sistemi için halktan özür dilemeye karar verdi.

Avustralya Federal Parlamentosu, yaptığı oylamayla “Robodebt” borç sistemi için halktan özür dileme kararı aldı.

ABC’nin haberine göre, Avustralya Federal Parlamentosu’nda yapılan oylamada, 2016-2019 döneminde uygulanan borç sistemi “Robodebt” hakkında halktan resmi özür dileme önergesi 88’e karşı 51 oyla kabul edildi.

Mağdurlardan özür dilemek için önergeyi sunan Kamu Hizmetleri Bakanı Bill Shorten, Avustralya Kraliyet Kurulu’nun “Robodebt” soruşturmasına ilişkin yayınladığı rapordaki bulguların kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

Shorten, “Halkın ve Federal Parlamento’nun gerçekte ne olduğuna dair samimi bir açıklama yapmadan bu konuyu kapatabileceğine inanmıyoruz.” dedi. terimleri kullandı.

Teklifle birlikte sistemle bağları olan koalisyon hükümeti ve dönemin bakanları eleştirildi.

Eski koalisyon hükümetinin bir üyesi olan muhalefet milletvekili Paul Fletcher, koalisyonun pişmanlığını dile getirdi ve yasa dışı bir borç beyanı alan Avustralyalılardan özür diledi.

Fletcher, önergeyi sunan Shorten’ı konuyu siyasallaştırmakla suçladı.

“Roboborç”

2016-2019 döneminde, “haksız” devlet yardımı alan kişilerin menfaatlerini geri almak için kurulan otomatik borç sistemi “Robodebt”in yanlış algoritması nedeniyle yaklaşık yarım milyon Avustralyalıya borç mektubu gönderildi.

Borçlar toplumda gerginliğe, depresyona ve intihara neden oldu.

2019 yılında mahkeme kararı ile sistemin hukuka aykırı olduğu tespit edilmiştir.

Komisyon Raporu

Robodebt tarafından hazırlanan kurul raporunda, “kamu yönetiminin maliyetli iflası” olarak tanımlanan sistemin borç mağdurları üzerindeki olumsuz etkileri ele alındı.

Soruşturmayı yürüten Kraliyet Komitesi Lideri Catherine Holmes, “Robodebt, ne adil ne de yasal olan özensiz ve acımasız bir mekanizmaydı. İnsanları suçlu hissettiriyordu” dedi. sözleri vardı.

sur-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu